Książki, które bawią i uczą

by - 23.6.17

Są takie książki, które nie tylko dają radość swoją lekturą, ale przy okazji przekazują naszym maluchom wiedzę. Dodatkowo robią to w bardzo ciekawy sposób. Chcę Wam pokazać dziś dwie takie książki, które od niedawna goszczą na naszej półeczce i stały się prawdziwymi hitami.

Klara kocha zwierzęta i chciałaby wszystko o nich wiedzieć. W przyszłości zamierza zostać biologiem albo weterynarzem, albo zootechnikiem, albo leśniczym, albo zoopsychologiem, albo opiekunką do zwierząt…Ciężko się zdecydować. Na razie każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który cierpliwie odpowiada na pytania za pomocą zabawnych rysunków. Dlaczego psy zostawiają mokre ślady łap? Po co świnie taplają się w błocie? Dlaczego szczur może skoczyć z dużej wysokości i nic mu nie jest? Dlaczego króliki ciągle poruszają nosem? Dlaczego papugi są takie hałaśliwe? Czy żaba słyszy, chociaż nie ma uszu? Dlaczego konie tak krótko śpią? Po co niedźwiedzie stają na dwóch łapach? Dlaczego kaczki mają takie dziwne dzioby? Dzięki czemu wiewiórka tak dobrze i zwinnie skacze? Dlaczego sarny kręcą uszami?

Książka ta to idealna propozycja dla miłośników zwierząt - a u mnie właśnie taka miłośniczka jest - mimo, że młoda wiekiem, to z wielką miłością do czworonożnych (i nie tylko) przyjaciół. Idealnie obrazuje zasady funkcjonowania organizmów zwierzęcych, bez potrzeby używania fachowej terminologii. Jako narratorkę mamy Klarę uwielbiająca przyrodę - zadaje ona mnóstwo pytań, natomiast Dziadek Ignacy stara się na jej te wszystkie pytania odpowiedzieć. 

Książka jest podzielona na rozdziały poświęcone zwierzętom domowym, mieszkającym w parku, na wsi czy w lesie. Mamy tu przedstawione analizy budowy ciała każdego ze zwierząt. Zawiera również wiele informacji oraz ciekawostek. Na końcu książki dowiemy się też o zawodach związanych z przyrodą i zwierzętami oraz krótkie opisy osób spieszących im z pomocą. 


Oto małe gospodarstwo agroturystyczne Basi i Piotra Listków. W codziennej pracy na polu i w obejściu pomagają im dzieci: Tymek, Maja i Franek, babcia Hela oraz pan Józek. Są tu też zwierzęta: koń, krowa, owce i świnki, indyki, kury, gęsi, kaczki oraz pies Misiek i dwa koty. Rodzinę często odwiedzają pani Malinowska, która wszędzie dojedzie na swoim rowerze, i jej wnuczka Ola. Po słodki miód, dynię i inne produkty przyjeżdża właścicielka ekologicznego sklepu, a dwa razy w roku, w okolicach sylwestra i na weekend majowy, do Krzętli zjeżdżają letnicy, by odpocząć od miejskiego zgiełku i odetchnąć świeżym powietrzem.
Tu rytm życia wyznaczają pory roku. Zimą pan Józek organizuje kulig dla gości z miasta. Wiosną trzeba zaorać i obsiać pole. Latem trwa praca przy żniwach i sianokosach. Jesienią ogniska i rodzinne pieczenie ziemniaków umilają wykopki. 

Ta urocza książeczka to przegląd pór roku na wsi. Mamy obraz tego jak zmienia się przyroda i wieś w ciągu całego roku. Mimo, że nie posiada ani słowa tekstu jest naszym faworytem. Dlaczego? Bo to my tworzymy tu opowiadania. Uczestniczymy w czytaniu razem z dzieckiem, tworzymy historie. I tak w styczniu widzimy śnieg i pola przykryte białym puchem - można rzec, że życie na wsi staje w miejscu i odpoczywa. Jednak nic mylnego, bo przewracając stronice widzimy jak wszystko budzi się do życia w kolejnych miesiącach - co robi rolnik oraz jego rodzina. Oczywiście, jest tu mnóstwo zwierząt domowych: koń, krowa, owce i świnki, indyki, kury, gęsi, kaczki, pies Misiek oraz dwa koty. Na każdej ilustracji występuje też rodzina myszy, która całkiem dobrze się tam baw. Książka uczy spostrzegawczości i trenuje wyobraźnię. 


Może Ci się spodobać

25 komentarze

 1. Bardzo lubię takie książki, nauka poprzez zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza propozycja bardzo, ale to bardzo mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialne! Uwielbiamy takie mądralińskie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna ! Uwielbiam takie książki. Mimo iż moja maleńka ma dopiero 2,5 roku juz mamy niezły zapas książek:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te zwierzaki to propozycja dla moich dzieciakow.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzieci jak łączą coś z zabawą to szybciej zapamietują- "Rok na wsi"- mój faworyt.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie ilustrowane z każdym szczególem. Mieliśmy kiedys kiedyś na temat farmy. I do poczytania, i do zabawy. Ale dzieci naprawdę dużo wiedzy z nich wyciągają! 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś, jak byłam nianią miałam okazję oglądać książeczkę tego typu i to fajny pomysł :) Zdecydowanie rozbudza ciekawość u dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiamy takie książeczki edukacyjne :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta o zwierzątkach śliczna, czegoś w ten deseń szukam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Śliczne książki! Ta że zwierzątkami jest mega! Fajnie,gdy maluch od najmłodszych lat zdobywa taką wiedzę 😍

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta pierwsza książka bardzo mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam takie ksiązki :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super ilustracje, z pewnością zainteresują każde dziecko👍

  OdpowiedzUsuń
 16. Wow! To najlepsze dziecięce książeczki, które do tej pory widziałam <3

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne <3 Alba by była zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 18. Książki edukacyjne zawsze dobre. U nas jest ich zdecydowanie za mało. Muszę nadrobić zaległości i kupić kilka dla Alana bo niedługo idzie do szkoły

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiałam takie książki jako dzieciak i jako ex pedagog uważam, że to super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo fajna książka z chęcią bym ją kupiła jako prezent na urodziny dla kuzyna.

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetne książeczki 😊

  OdpowiedzUsuń
 22. cudne ksiązki. super obrazki ! moja za mala jeszcze, ale pozniej do nauki są idealne.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu

Reima kids