Nie bój się korzystać z pomocy prawnej - Prawnik z OC sprawcy

by - 11.8.17

Wyobraźmy sobie sytuację, że uczestniczymy w wypadku samochodowym, w którym nie jesteśmy sprawcą. Mamy problemy chociażby z uzyskaniem odszkodowania i potrzebna jest nam pomoc prawna. Korzystamy z niej, jednak mamy wątpliwości kto za nią zapłaci? 

Źródło : internet
Na pewno Was zaskoczę tą wiadomością, że koszty pomocy prawnej zwraca ubezpieczyciel. Tak, dokładnie, poszkodowany ma prawo do zwrotu, z OC sprawcy wypadku, kosztów uzasadnionej i profesjonalnej pomocy, czyli np adwokata. Owa polisa OC może pokryć uzasadnione i konieczne koszty wynikające z potrzeby pomocy przy dochodzeniu odszkodowania. Koszty zaangażowania pełnomocnika do reprezentowania poszkodowanego w postępowaniu likwidacyjnym stanowią ubytek w jego majątku, który pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym z wypadkiem. Ta pomoc prawna, aby podlegała zwrotowi powinna być świadczona przez osoby posiadające niezbędne kwalifikacje zawodowe, czyli takie osoby jak: adwokaci, radcy, biegli specjaliści w różnych dziedzinach oraz lekarze i rzeczoznawcy.  Takich wykwalifikowanych specjalistów znajdziesz m.in w kancelarii Codex.


Jednak zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów należy się poszkodowanemu tylko pod pewnymi warunkami. Już Wam mówię jakimi.

Po pierwsze w sytuacji, gdy pomoc prawna była świadczona przez osobę o niezbędnych kwalifikacjach. Do takich osób zaliczamy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje zawodowe do świadczenia pomocy w zakresie usług związanych z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych. Są to wykwalifikowani prawnicy, czyli adwokaci i radcy prawni. I wobec tego koszty poniesione na usługi świadczone przez te podmioty będą mogły być uznane – przy założeniu że zostaną spełnione warunki wskazane powyżej – za szkodę podlegającą naprawieniu w ramach ubezpieczenia OC. 

Po drugie koszty pomocy były uzasadnione i konieczne, czyli powinniśmy przeanalizować całą sytuację. Zarówno pod kątem podmiotowym, przedmiotowym, ale również miejscowym i czasowym. Ważna jest także kwestia tego, czy korzystanie z pomocy pełnomocnika było obiektywnie potrzebne do realizacji i ochrony naszych praw, jako poszkodowanego. I do jakiego poziomu nasze poniesione koszty stanowiły wydatek konieczny.     

Po trzecie, czy koszty pomocy zostały poniesione, gdyż podstawową zasadą zwrotu kosztów pełnomocnika w postępowaniu likwidacyjnym jest to, że koszty te muszą być przez nas, czyli poszkodowanego, poniesione. Oczywiście nie ma problemu, gdy ponosimy je, dokonując zapłaty w formie gotówkowej, bądź przelewu. Jednak zdarza się, że otrzymujemy rachunek za usługę, która nie została jeszcze zrealizowana. Ale samo zobowiązanie do zapłaty wpływa na utratę naszego majątku, i działa na jego szkodę. I tą szkodę również należy traktować jako szkodę majątkową podlegającą naprawie w ramach ubezpieczenia OC. 

Podsumowując, pamiętajmy o tym, iż należy nam się zwrot kosztów poniesionych w związku z pomocą prawną, której potrzebowaliśmy w wyniku wyrządzonej nam szkody. Jednak pamiętajmy, że jak wszystko, tu też należy trzymać się pewnych zasad.

Może Ci się spodobać

27 komentarze

 1. Bardzo ważny post. Nie każdy wie o takim rozwiązaniu- przez taką nie wiedzę człowiek traci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka lat temu samo byliśmy w podobnej sytuacji i z powodu niewiedzy sporo na tym straciliśmy. Po fakcie pouczyl nas moj tato. Bardzo ważna recenzja. Mam nadzieję, Ze wielu osobom otworzy oczy, ponieważ niewiedza w tym zakresie powoduje nie tylko stres ale i duże straty 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, niestety stres nie jest dobrym doradca

   Usuń
 3. Dobrze, że o tym mówisz i uświadamiasz

  OdpowiedzUsuń
 4. ja duzo stracilam, bo nie wiedzialam, ale powoli sie zaczynam orientować w takich tematach, bo teraz znowu potrzebuję skorzystać z pomocy prawnej.

  OdpowiedzUsuń
 5. To świetnie, że mówisz o tym głośno!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieje, że nigdy nie będę musiała korzystać z takich rzeczy, ale dobrze jest wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooo, nie wiedziałam o tym! Bardzo fajnie, że o tym napisałaś. Człowiek często żyje w nieświadomości, a lepiej orientować się w takich tematach, bo nigdy nie wiadomo, czy coś takiego się nam nie przytrafi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ważny i przydatny post. Wiele się dowiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 9. Post bardzo ciekawy i przyjemnie się go czyta

  OdpowiedzUsuń
 10. Nawet nie wiedziałam, że mamy prawo do takich zwrotów kosztów. Zapisuje Twoj post w zakładkach, żeby w razie potrzeby wiedzieć co mi się należy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o tym właśnie. Bardzo przydatne informacje !

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawie napisane ;) Wartościowy wpis!

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapamiętam te 3 punktu i przekaże rodzinie tę informacje! Nigdy nie wiadomo co w życiu się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie miałam pojęcia o tym zwrocie kosztów. Cieszę się, ze trafiłam na ten wpis, ubiezpieczyciele niechętnie informują o takich rzeczach- teraz będę świadoma.

  OdpowiedzUsuń
 15. Warto poruszać takie tematy i uświadamiać ludzi o ich prawach

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla mnie niestety kwestie prawne to czarna magia, ale mój Luby jest prawnikiem, więc nie ma się o co martwić. Niemniej dobrze że poruszasz takie tematy, wiele osób traci przez swoją niewiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znam się w tych sprawach i nie potrzebuję ich teraz, jednak dla innych jak najbardziej pomocny i przydatny post

  OdpowiedzUsuń
 18. Zgadzam się w 100%. Ja ostatnio właśnie korzystałam z pomocy prawnej przy okazji wdrożenie rodo opole. Mam małą firmę i muszę powiedzieć, że te nowe przepisy były dla mnie dużym wyzwaniem. Dlatego właśnie zdecydowałam się na pomoc prawną. I dobrze zrobiłam, bo okazało się, że pewne rzeczy chciałam zrobić zupełnie inaczej niż powinna.

  OdpowiedzUsuń
 19. Postawiłem na Kancelarię Chmurski i Trzebiatowski (http://chmurski.com.pl/) - było warto! Wygrałem kolejną rozprawę.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu