Zawody, którym ufamy najbardziej - lista dziesięciu najbardziej zaufanych

by - 8.9.17


Czy są zawody, których przedstawiciele reprezentują duży poziom etyczny ? Takie, którym ufamy najbardziej? Przynajmniej w teorii: odpowiedzi na te pytania brzmią "tak". Do takich wniosków doszedł m.in Instytut Gallupa, który przeprowadził badanie, które miało na celu wyłonienie 10 najbardziej zaufanych zawodów, co do których mamy przekonanie, że ich przedstawiciele są uczciwi, postępują etycznie i moralnie. Które to zawody? Oto one:

Pielęgniarki
Są one w pierwszej trójce zawodów najbardziej cieszących się się zaufaniem wśród opinii publicznej. Zbadano, że cieszą się one dużym uznaniem i szacunkiem. Dzieję się, tak tym bardziej, poprzez rosnącą świadomość o tym, że w stosunku do powierzonych zadań zarabiają niewiele. Prace pielęgniarek kojarzy się nam z sumiennością, opiekuńczością i poświęceniem. Ten zawód to prawie wyłącznie domena kobiet, gdyż pielęgnacja i opieka nad chorymi była przeważnie zajęciem kobiecym.  

Farmaceuci
Prestiż zawodów farmaceutycznych budzi respekt i duże zaufanie, jakie mamy, szczególnie jeśli chodzi o porady udzielane przez farmaceutów. W dobie, w której możliwości farmakologicznie są dość wielkie, farmaceuci są dla nas niezbędnym i ważnym ogniwem pomiędzy nami jako pacjentami a pacjentami służby zdrowia. Osoby wykonujące ten zawód są opanowane, dokładne, muszą także charakteryzować się sporą wiedzą. Dobrze odnajdą się tutaj osoby ceniące rzetelną pracę i przestrzeganie dobrych praktyk.

Nauczyciele
To oni są współodpowiedzialni za rozwój naszych dzieci. Zazwyczaj cieszą dużym szacunkiem wśród społeczności lokalnej, za pracę jaką wykonują w szkołach. Osoby wykonujące ten zawód powinny spełniać określone standardy etyczne, charakteryzować się dużą etyką i odpowiedzialnością. Wymagamy od nich tak wiele, gdyż pod ich opiekę powierzamy nasze pociechy.

Lekarze
To zawód, którego wykonywanie poprzedzone jest złożeniem przysięgi Hipokratesa. Dlatego, też jest on w czwórce najbardziej zaufanych. W tym przypadku kierujemy się również reputacją lekarzy która ma dla nas duże znaczenie. Nie jesteśmy ocenić postępowania medycznego ze względu na brak wiedzy, dlatego cała relacja opiera się właśnie na zaufaniu, że osoba wykonująca ten zawód dochowa wierności zasadom etyki.

Żołnierze
Szanujemy ich, gdyż są gotowi do narażenia własnego zdrowia i życia w obronie pokoju oraz bezpieczeństwa nas - obywateli. Gdy ktoś ginie na wojnie - składamy im hołd, gdy wraca ranny staje się weteranem.


Policjanci
Stróże prawa na tej liście są dość daleko, gdyż z jednej strony są gotowi na pracę w ciągłym stresie. Wynika to z zagrożeń związanych z narażaniem zdrowia i życia. Z drugiej strony obywatele oczekują od nich opanowania i sprawiedliwego traktowania w czasie interwencji, gdyż wiele z akcji policyjnych budzi w nas dużo kontrowersji. Wiele osób ma również przykre doświadczenia z policją.  Jednak pomimo wad niektórych przedstawicieli tej władzy nadal ten zawód cieszy się dużym zaufaniem i wiemy, że możemy zwrócić się do nich o pomoc.

Duchowni
Duchowny to nie tyle zawód a bardziej rodzaj misji, lub też powołania. Duchownych powinny charakteryzować wysokie standardy etyczne i moralne. To przewodnicy, którzy dają nam przykład jak żyć w zgodzie z naszą wiarą.

Przedszkolanki
Ufamy im gdyż to one, podobnie jak nauczyciele, dbają o nasze pociechy. Tym bardziej, że oddajemy im dzieci w zdecydowanie młodszym wieku niż dzieje się to w szkole. Rodzi to często stres i obawy, dlatego ważna jest reputacja osób pracujących w danej placówce. Praca ta jest dość stresująca, gdyż wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ważne aby osoba miała odpowiednie kwalifikacje i cechowała się powołaniem do pracy z małymi dziećmi.

Radcy prawni
Radca prawny to zawód, którego istotą jest niesienie pomocy prawnej społeczeństwu. Pomaga nam w walce o swoje prawa. Radca prawny charakteryzować powinien się skutecznością i doświadczeniem. Posiadać odpowiednią wiedzę i kierować się wyłącznie przepisami prawa. To wszystko buduje zaufanie obywateli do przedstawicieli tego zawodu.

Pielęgniarki środowiskowe
Ludzie obdarzają zaufaniem pielęgniarki środowiskowe, gdyż wpuszczają je do swoich mieszkań, zostawiają z nimi najbliższe im osoby. Taka pielęgniarka, nie rzadko staje się też prawie, że członkiem naszej rodziny. Wybór odpowiedniej można porównać z wyborem opiekunki dla dziecka, gdyż w obu przypadkach powierzamy opiekę nad kimś obcej osobie. Pielęgniarka musi charakteryzować się opanowaniem, doświadczeniem, dużymi kompetencjami, rzetelnością i przede wszystkim odpowiedzialnością.

A Wy, jakim zawodom ufacie najbardziej?  Czy znalazły się one w pierwszej dziesiątce?

Może Ci się spodobać

30 komentarze

 1. Chyba więcej nikogo bym nawet nie dodała. Chociaż nad nauczycielem się zastanawiam bo nie każdemu niestety ufam. Mój syn jest w czwartej klasie I mieliśmy przygody z nauczycielem który już nie pracuje. Nie miłe wspomnienia. Radcom prawnym ufam w 100% w końcu powierza się im swoje sprawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ojej przykro mi , ale dobrze że już nie pracuje

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja na pewno ufam nauczycielom, lekarzom i służbom mundurowym. Ostatnio korzystałam także z pomocy prawnej, chociaż sama mam szeroką wiedzę to radca prawny podsunął mi pewne rozwiązanie- skoro powierzam mu swoje sprawy i przekazuję swoją historię, to muszę ufać. Dodałabym strażaków- którzy ratują nasze rodziny, majątki przed niebezpieczeństwem i często są pierwsi na miejscu wypadku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. strażacy są ale poza 10tką aczkolwiek bardzo wysoko rónież

   Usuń
 4. Na pewno są to odpowiednie przykłady zawodów, jednak wiadomo, że zawsze znajdzie się ktoś, kto nadwyręży nasze zaufanie. Miałam kiedyś styczność z lekarzem, który niby tak mnie leczył, że moje własne metody przyniosły więcej skutku niż jego. Sama z zawodu jestem nauczycielem i chociaż w nim nie pracuję, to widzę reakcje ludzi na tę informację. Daje poczucie większego szacunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie kazdy ma powołanie do danego zawodu mimo że go wykonuje

   Usuń
 5. Jak zwykle cudny wpis :) Ah... zgadzamy się z Tobą kochana w 100%!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno ufam lekarzom, pielęgniarkom - jakiś czas temu sama miałam okazję się o tym przekonać. Nauczycielom ( w mojej rodzinie jest ich kilku - jak byłam młodsza brat już wtedy udzielał mi korypetycji z matematyki, do tego też trzeba mieć powołanie albo być geniuszem ). W sumie, chyba zgodzę się z całą twoją dziesiątką - zawody godne podziwu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. COś w tym jest, choć chyba nie do końca można ufać. Zawsze znajdzie się ktoś w danej grupie, kto nie jest godny zaufania/.

  OdpowiedzUsuń
 8. Osobiście nie ufam duchownym ale ok :)
  Fajny post
  BLOG

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się z lista. Kazdy z tych zawodów wnosi ogromny obowiązek i odpowiedzialność. Sama z zawodu jestem chociażby nauczycielem. Uczyłam dzieci, młodzież, dorosłych. Tu mam doświadczenie. Ogromny trud włożony w pracę nie zawsze jest dobrze oceniany. Kazdy z nas ma inne wymagania. Inne oczekiwania. I nie zawsze społeczeństwo docenia trud, jaki ludzie pracujący w tym zawodzie wkładają w swoją pracę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ha, radcy prawni - przekażę mojemu Lubemu to się ucieszy. Lista odpowiada temu co sama sądzę w sporej części - nie darzę niestety zaufaniem pielęgniarek, nie każda powinna pracować w tym zawodzie. Co do policjantów także mam podzielone zdanie- zależy na kogo się trafi. Każdy z tych zawodów jednak wymaga odpowiedniej osobowości i wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydaje mi się, że powinniśmy mieć zaufanie do wszystkich osób wykonujących wymienione przez Ciebie zawody, ale często jest to tylko zaufanie pozorne. Często słyszy się, że policjant się znęcał, lekarz czy pielęgniarka olali sprawę, a nauczyciel w szkole się wyżywał - to trochę przykre, ale takich przypadków jest na pęczki. Mimo wszystko największym zaufaniem obdarzyłabym radcę prawnego

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja ufam jedynie lekarzom i pielęgniarkom. Wiem, że to dziwne, ale na reszcie nie raz się przejechałam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja niestety wychylę się poza statystyki, ponieważ nie ufam pielęgniarkom :D Rzadko trafiam na pielęgniarki z powołania, które wiedzą co robią. Najczęściej w przychodniach czy szpitalach mam do czynienia z niemiłymi pielęgniarkami, które zachowują się jakby pracowały za karę :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Cieszy mnie, ze w Twoim wpisie (i komentarzach) pojawia się lekarz. Będąc na studiach w tym kierunku spotykam się niestety często z sytuacja odwrotną, co - mam nadzieję - spowodowane jest odwracalna niechęcią do jakiegoś konkretnego lekarza... w relacji lekarz-pacjent szczerość i zaufanie są fundamentalne. Bez nich ciężko wyleczyć jakąkolwiek dolegliwość.

  Pozdrawiam
  https://coscudownego.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Co do pielegniarek to niestety mam mieszane uczucia. Dodalabym za to strażaków. Dużo bardziej ufam im niż policjantom.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja chyba najbardziej ufam farmaceutom. Moj przyjaciel jest farmaceutom i zawsze służy fachową radą i pomocą, może to właśnie mam o tym zawodzie dobre zdanie. A z kazdym z pozostalych zawodow mam niestety jakies przykre doswiadczenia. I jak poprzedniczka dodałabym strażaków - mam do nich wieksze zaufanie niz do policji i do wojska. A co do duchownych to nawet komentowac nie bede.

  OdpowiedzUsuń
 18. Strażakom i żołnierzom ufam chyba najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja w każdym stosunku jest ostrożna, nigdy nie mamy pewności, że dana osoba nie ma co do nas złych zamiarów. Dziś aresztowano mundurowego, który popełnił przestępstwo.

  OdpowiedzUsuń
 20. nauczyciel to bardzo ważne stanowisko zwłaszcza, że siedzimy w szkole ponad 12 lat, a stosunek niektórych nauczycieli do własnego przedmiotu pozostawia wiele do życzenia. ja na pewno chciałabym ufać ludziom, pod którymi daje swoje dziecko pod opieke, więc oprocz nauczycieli przedszkolanki i panie w żłobkach są dość ważne, bo ile się słyszy o tym, że jakaś przedszkolanka znęcała sie nad dzieckiem/ dziećmi. wiadomo, że nie można ślepo ufać ludziom, bo to tylko człowiek - nie ważne jaki pełni zawód. ja niestety ZNAŁAM mężczyznę, który był policjantem, a gwałcił swoją 10letnią córkę, popełnił samobójstwo, więc jesteśmy tylko ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 21. Policjantom i lekarzom ufam chyba najbardziej co do duchownych to chyba najmniej :) hehe

  OdpowiedzUsuń
 22. Kilku zawodów spodziewałam się w twojej dziesiątce- lekarz, policjant, radca prawny, nauczyciel. Ja ogólnie mimo wszystko ufam policjantom. Owszem nie każdy jest słodki i kochany, ale oni są po to aby dbać o nasze bezpieczeństwo. Nawet nie chce sobie wyobrażać co by sie działo jak by zabrakło policji

  OdpowiedzUsuń
 23. Lekarze i nauczyciele owszem. Szkoda tylko, że ostatnimi czasy ciężko jest znaleźć osoby będące lekarzami i nauczycielami z prawdziwego zdarzenia. Tacy, którzy są naprawdę w 100% z powołania! Takich ludzi mi brakuje w tych zawodach!

  OdpowiedzUsuń
 24. Osobiście miałam przykre doświadczenia z lekarzami i duchownym. Nie każdy wykonuje swoją pracę w 100% :( Zraziłam się i trudno będzie odbudować zaufanie na nowo :(

  OdpowiedzUsuń
 25. Dodatkowo psycholog i inne osoby pracujące w poradniach, np. małżeńskich ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. A ja zawsze chciałam zostać nauczycielem w przedszkolu . Dzieciaczki uwielbiam także to była by czysta przyjemność

  OdpowiedzUsuń
 27. Niemalże z całą Twoją listą sie zgadzam xd co jedyne to do lekarzy straciłam stanowczo zaufanie po porodzie synka i nie poinformowaniu mnie o jego chorobie.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu