Sauna fińska - charakterystyka, korzyści

by - 13.9.18

Sauna fińska inaczej znana jest jako sucha sauna. Najprościej opisać ją można jako niewielkich rozmiarów pokój ogrzewany do wysokiej temperatury (około 80-100 stopni Celsjusza). W obrębie którego zlokalizowane są schodkowo ułożone drewniane ławy. Taka sauna to idealna metoda na detoksykację organizmu, która oprócz tego zapewnia nam odpoczynek psychiczny i fizyczny. Ważne jednak, abyśmy umiejętnie korzystali z jej dobroci. Ofertę saun fińskich suchych znalazłam na stronie https://homegarden.com.pl/sauny-finskie.


Jej historia sięga już czasów starożytnych i jest ona ważną częścią fińskiej tradycji. Z czasem stałą się popularna na całym świecie. Z dobroczynnego wpływu sauny korzystają mężczyźni oraz kobiety. Z reguły są to oddzielne sauny dla panów i pań, ale znajdą się także wersje koedukacyjne. Z saun męskich i damskich możemy korzystać nago, ale oczywiście jeśli czujemy się skrępowani możemy okryć się ręcznikiem. Zabieg w takiej saunie trwa około 30 minut i tyle spokojnie powinieneś wytrzymać, jednak zawsze możesz wyjść wcześniej. Przed wejściem do silnie ogrzewanego pomieszczenia należy wziąć szybki prysznic. Teraz czas na wejście i relaksujący odpoczynek w saunie. Gdy masz już dość wysokiej temperatury wyjść i weź orzeźwiający prysznic, daj organizmowi ochłonąć i wejdź ponownie. Pamiętaj o tym, aby czas odpoczynku nie był krótszy niż ten, który spędziłeś w saunie.

 
Korzyści wynikające z zabiegu w saunie fińskiej są spore. Działa ona w istotny sposób na organizm człowieka, poprzez działanie wysokiej temperatury dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, zwiększenia czynności serca oraz wymywania toksyn z wnętrza organizmu. Dodatkowo sauna sama w sobie relaksuje mięśnie i działa zdecydowanie odstresowująco. Jednak zanim się do niej wybierzesz pamiętaj, o tym, że jest niewskazana osobom które na co dzień mają problem z niskim ciśnieniem. Także kobiety w ciąży raczej nie powinny z niej korzystać, gdyż wysoka temperatura ma bardzo niekorzystny wpływ na płód, mogłaby również spowodować poronienie.


Jednak jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań to warto skorzystać z sauny fińskiej suchej. Na pewno będzie to bardzo korzystne dla Waszego zdrowia, bo jest to idealna metoda umożliwiająca oczyszczenie organizmu z toksyn oraz poprawę ogólnej wydolności organizmu. A to przekłada się na nasz ogólny stan zdrowia. To także świetna forma hartowania ciała w stanie obniżonej odporności. Wystarczy tylko, że zastosujesz się do zaleceń dotyczących korzystania z sauny, a na pewno przyniesie to Twojemu organizmowi wiele korzyści.

Może Ci się spodobać

28 komentarze

 1. Uwielbiam posiedziec w saunie zaraz po basenie, to takie odprezajace.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że nie wiedziałam o tym, że wizyta w saunie może nieść tyle korzyści. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nigdy nie byłam w saunie, ale chciałabym to zmienić i spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. sauna wywołuje u mnie problemy z oddychaniem. uwielbiam za to łaźnie szczególnie te aromatyczne, wilgotne i gorące powietrze dobrze robi mojemu organizmowi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię posiedzieć sobie w takiej ciepłej i wilgotnej saunie:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna sprawa, nigdy nie byłam ale zawsze mnie to ciekawiło :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety przez żylaki nie mogę chodzić :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba jestem jedną z niewielu osób, które nie przepadają za sauną.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dużo czytałam o saunie fińskiej, kiedy przygotowywałam się do egzaminu zawodowego :)

  OdpowiedzUsuń
 10. nigdy nie byłam w saunie ale bardzo chcę spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiesz, że nie miałam pojęcia o takiej saunie?

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wiedzialam, ze jest fińska sauna. Zazwyczaj na basenie korzystam z tego typu miejsca. Dziala swietnie relaksujaco i odprezajaco. Ale w ciazy nie odwazylabym sie tam odpoczywac.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze nigdy nie miałam okazji być w saunie, ciekaw jak to jest :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię przebywać w takiej ciepłej saunie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój mąż uwielbia sauny ja niestety nie mogę z nich korzystać przez problemy z sercem. Korzystanie z takich miejsc jest bardzo fajne

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety nie korzystam z sauny ze względu na niskie ciśnienie. Od razu bym tam zemdlała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam sauny, mogłabym chodzić codziennie ;D

  OdpowiedzUsuń
 18. Pracuję w Spa ze strefą wellness więc baseny, saunę mam na wyciągnięcie dłoni :) Urządzamy również noce saunowe, rytuały - to dopiero świetna sprawa :)
  Mój mąż jednak nie bardzo przepada za tą atrakcją.

  OdpowiedzUsuń
 19. O dziwo jeszcze nigdy nie miałam przyjemności skorzystać z sauny, dzięki Twojemu artykułowi jeszcze bardziej mam ochotę na taki relaks :)

  OdpowiedzUsuń
 20. nie bylam nigdy w saunie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wiedziałam, że sauna fińska na cztery właściwości. Nigdy nie korzystałam z nim wiele to nie jestem fanką tego typu zabiegów.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja niestety z powodów zdrowotnych z sauny nie mogę korzystać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeśli tylko mam taką okazję np na wczasach czy na basenie zawsze korzystam z sauny :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Uwielbiam chodzić do Sauny mimo iż nie mogę spędzać w niej za dużo czasu to zawsze jak jesteśmy gdzieś na basenach lub w spa idę na saunę

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie korzystałam jeszcze z sauny :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Chętnie posiedziałabym w takiej saunie. W swoim życiu korzystałam z tego typu "atrakcji" chyba ze 2 razy. Działa to odprężająco, ale nie wiem czy jako nowicjusz wytrzymałabym pół godzinki:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja już kilka lat nie byłam w saunie. Musze to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Sauna to jeszcze jedyne miejsce gdzie nie byłam xd Ale mam nadzieję, że niebawem się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu