Sauna fińska - charakterystyka, korzyści

by - 13.9.18

Sauna fińska inaczej znana jest jako sucha sauna. Najprościej opisać ją można jako niewielkich rozmiarów pokój ogrzewany do wysokiej temperatury (około 80-100 stopni Celsjusza). W obrębie którego zlokalizowane są schodkowo ułożone drewniane ławy. Taka sauna to idealna metoda na detoksykację organizmu, która oprócz tego zapewnia nam odpoczynek psychiczny i fizyczny. Ważne jednak, abyśmy umiejętnie korzystali z jej dobroci. Ofertę saun fińskich suchych znalazłam na stronie https://homegarden.com.pl/sauny-finskie.


Jej historia sięga już czasów starożytnych i jest ona ważną częścią fińskiej tradycji. Z czasem stałą się popularna na całym świecie. Z dobroczynnego wpływu sauny korzystają mężczyźni oraz kobiety. Z reguły są to oddzielne sauny dla panów i pań, ale znajdą się także wersje koedukacyjne. Z saun męskich i damskich możemy korzystać nago, ale oczywiście jeśli czujemy się skrępowani możemy okryć się ręcznikiem. Zabieg w takiej saunie trwa około 30 minut i tyle spokojnie powinieneś wytrzymać, jednak zawsze możesz wyjść wcześniej. Przed wejściem do silnie ogrzewanego pomieszczenia należy wziąć szybki prysznic. Teraz czas na wejście i relaksujący odpoczynek w saunie. Gdy masz już dość wysokiej temperatury wyjść i weź orzeźwiający prysznic, daj organizmowi ochłonąć i wejdź ponownie. Pamiętaj o tym, aby czas odpoczynku nie był krótszy niż ten, który spędziłeś w saunie.

 
Korzyści wynikające z zabiegu w saunie fińskiej są spore. Działa ona w istotny sposób na organizm człowieka, poprzez działanie wysokiej temperatury dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, zwiększenia czynności serca oraz wymywania toksyn z wnętrza organizmu. Dodatkowo sauna sama w sobie relaksuje mięśnie i działa zdecydowanie odstresowująco. Jednak zanim się do niej wybierzesz pamiętaj, o tym, że jest niewskazana osobom które na co dzień mają problem z niskim ciśnieniem. Także kobiety w ciąży raczej nie powinny z niej korzystać, gdyż wysoka temperatura ma bardzo niekorzystny wpływ na płód, mogłaby również spowodować poronienie.


Jednak jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań to warto skorzystać z sauny fińskiej suchej. Na pewno będzie to bardzo korzystne dla Waszego zdrowia, bo jest to idealna metoda umożliwiająca oczyszczenie organizmu z toksyn oraz poprawę ogólnej wydolności organizmu. A to przekłada się na nasz ogólny stan zdrowia. To także świetna forma hartowania ciała w stanie obniżonej odporności. Wystarczy tylko, że zastosujesz się do zaleceń dotyczących korzystania z sauny, a na pewno przyniesie to Twojemu organizmowi wiele korzyści.

Może Ci się spodobać

27 komentarze

 1. Uwielbiam posiedziec w saunie zaraz po basenie, to takie odprezajace.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że nie wiedziałam o tym, że wizyta w saunie może nieść tyle korzyści. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nigdy nie byłam w saunie, ale chciałabym to zmienić i spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. sauna wywołuje u mnie problemy z oddychaniem. uwielbiam za to łaźnie szczególnie te aromatyczne, wilgotne i gorące powietrze dobrze robi mojemu organizmowi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię posiedzieć sobie w takiej ciepłej i wilgotnej saunie:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna sprawa, nigdy nie byłam ale zawsze mnie to ciekawiło :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety przez żylaki nie mogę chodzić :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba jestem jedną z niewielu osób, które nie przepadają za sauną.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dużo czytałam o saunie fińskiej, kiedy przygotowywałam się do egzaminu zawodowego :)

  OdpowiedzUsuń
 10. nigdy nie byłam w saunie ale bardzo chcę spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiesz, że nie miałam pojęcia o takiej saunie?

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wiedzialam, ze jest fińska sauna. Zazwyczaj na basenie korzystam z tego typu miejsca. Dziala swietnie relaksujaco i odprezajaco. Ale w ciazy nie odwazylabym sie tam odpoczywac.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze nigdy nie miałam okazji być w saunie, ciekaw jak to jest :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię przebywać w takiej ciepłej saunie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój mąż uwielbia sauny ja niestety nie mogę z nich korzystać przez problemy z sercem. Korzystanie z takich miejsc jest bardzo fajne

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety nie korzystam z sauny ze względu na niskie ciśnienie. Od razu bym tam zemdlała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam sauny, mogłabym chodzić codziennie ;D

  OdpowiedzUsuń
 18. Pracuję w Spa ze strefą wellness więc baseny, saunę mam na wyciągnięcie dłoni :) Urządzamy również noce saunowe, rytuały - to dopiero świetna sprawa :)
  Mój mąż jednak nie bardzo przepada za tą atrakcją.

  OdpowiedzUsuń
 19. O dziwo jeszcze nigdy nie miałam przyjemności skorzystać z sauny, dzięki Twojemu artykułowi jeszcze bardziej mam ochotę na taki relaks :)

  OdpowiedzUsuń
 20. nie bylam nigdy w saunie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wiedziałam, że sauna fińska na cztery właściwości. Nigdy nie korzystałam z nim wiele to nie jestem fanką tego typu zabiegów.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja niestety z powodów zdrowotnych z sauny nie mogę korzystać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeśli tylko mam taką okazję np na wczasach czy na basenie zawsze korzystam z sauny :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Uwielbiam chodzić do Sauny mimo iż nie mogę spędzać w niej za dużo czasu to zawsze jak jesteśmy gdzieś na basenach lub w spa idę na saunę

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie korzystałam jeszcze z sauny :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Chętnie posiedziałabym w takiej saunie. W swoim życiu korzystałam z tego typu "atrakcji" chyba ze 2 razy. Działa to odprężająco, ale nie wiem czy jako nowicjusz wytrzymałabym pół godzinki:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja już kilka lat nie byłam w saunie. Musze to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu