Ocieplanie domu - najczęstsze błędy

by - 13.10.18

Ponad cztery lata temu byliśmy z mężem na etapie budowy domu. Wiemy, że czasem niektóre sprawy z tym związane potrafią spędzić sen z powiek. Oczywiście każdy etap budowy jest wykonywany poprzez specjalistów w danej dziedzinie, jednak warto mieć chociaż minimalne pojęcie na temat wykonywanych prac, aby wiedzieć czy dane prace są wykonywane dobrze i jakich błędów unikać.


Dziś skupię się na ocieplaniu domu. Technik ocieplania jest wiele : styropian, wełna mineralna, czy ocieplanie natryskowe pianką. Ofertę możecie sprawdzić na https://cels.pl/ocieplanie-piana/. Jednak niezależnie od metody jaką wybierzemy, warto, przed rozpoczęciem prac, wiedzieć jakich błędów należy unikać w trakcie wykonywania ocieplenia.

Ocieplanie ścian budynku wykonuje się dopiero na etapie końcowym budowy naszego domu. Dlatego też, nie można rozpoczynać prac bez zabezpieczenia drzwi i okien. Aby to wykonać należy je przykryć folią ochronną. Pamiętaj również o zabezpieczeniu rusztowania. Najlepiej osłonić je siatką, która będzie chroniła elewację i ocieplenie przed słońcem, wiatrem i deszczem.

Kolejna ważna rzecz to zabezpieczenie krawędzi budynku. Jest to istotne, gdyż na krawędzie budynku działa największa siła nacisku. Są one również bardziej niż środkowe części ściany narażone na skutki wiatru, deszczu czy śniegu. Jeśli więc zastosuje się w tych miejscach taką samą ilość kleju oraz nośników jak i na inne części, to jest to pewne, że po dłuższym czasie ocieplenie zacznie się po prostu kruszyć. Dlatego też płyty należy przycinać po zawiązaniu się kleju. Następnie wykończyć należy je kątownikami ze stali szlachetnej, PCV lub siatką pancerną.

Należy pamiętać, aby ściany domu były odpowiednio przygotowane zanim przyklei się na nie produkty ocieplające. Warto wykonać przegląd ścian zewnętrznych i uzupełnić ewentualne braki w tynku lub murze. Teraz czas na oczyszczenie, odpylenie i wygładzenie ścian. Te czynności zdecydowanie skrócą czas układania ocieplenia. Nierówności mogą dodatkowo powodować kłopoty ze związaniem kleju i ocieplenie zacznie odpadać.

Przy nakładaniu ocieplenia należy zawsze robić to według wytycznych producenta. Ważne jest także dostosowanie techniki do jego zaleceń. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na opakowaniu produktów. Wskazówki te opisują przede wszystkim kolejność wykonywania prac. Dodatkowo znajdziemy tam również informację o tym, jaką grubość mają mieć wszystkie warstwy ocieplenia. Postępując zgodnie z instrukcją na pewno nie popełnimy błędu.


Znasz już podstawowe błędy dość często popełniane przy tego rodzaju pracach. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego posta wzbogaciłeś swoją wiedzę i teraz już nic Cię nie zaskoczy.

Może Ci się spodobać

18 komentarze

 1. Budowa domu wcale nie jest taka łatwa. Fajnie, że wspominasz o takich szczegółach jak odpowiednie ocieplenie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam domu więc na razie temat mnie nie dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. My ten etap mamy za soba na szczescie. Ale na gorze od strony strychu musimy ocieplic bok lazienki. I tu trzeba to perfekcyjnie wykonac. Latem jest goraco, zas zima czuc chłód i ciagnie, wiec musi byc nalozona odpowiednia warstwa. Dzieki za radę

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za taki post, można się z niego dużo dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja domu nie buduję i najprawdopodobniej nigdy nie będę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Póki co mnie to nie dotyczy, ale ciekawy temat podjęłaś;>

  OdpowiedzUsuń
 7. Co prawda temat mnie nie dotyczy, ponieważ nie posiadam domu, ale bardzo dobrze, że o tym piszesz. Część osób z pewnością chętnie się dowie czegoś więcej na temat ocieplania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten temat myślę spodoba się wielu osobom i przyda się im także :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Budowa domu to trudny etap i można popełnić wiele błędów nie tylko przy dociepleniach. Warto każdą rzeczą się interesowac

  OdpowiedzUsuń
 10. Na takich etapach najlepiej zna się mój chłopak, który w zasadzie dzięki ojcu od najmłodszych lat rósł na budowach. Dzięki temu wiem, że gdy nadejdzie moment budowy, bądź kupna domu będzie wiedział jak de tego tematu podejść.

  OdpowiedzUsuń
 11. jak kiedyś będę miała dom to wrócę do tego wpisu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Planuję budowę domu więc bardzo uważnie przeczytałam zalecenia. Dotychczas nie interesowałam się tym tematem ale muszę zgłębiać wiedzę z tego zakresu by nie narzekać już po wprowadzeniu na błędy popełnione z braku wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Właśnie stoimy przed budową własnego domu i stanowczo pokażę ten post mojemu facetowi, który zawziął się, że postawi go bez firm :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mamy w planach podnieść górę i zrobić poddasze mieszkalne gdzie obecnie jest nieocieplony strych. Skorzystamy z Twoich rad !

  OdpowiedzUsuń
 15. Z tego co wiem wiele domów Najczęściej ocieplanych jest wełną skalną i niepalną. Twoje porady z pewnością Ułatwię w wielu osobom wybór odpowiedniego ocieplenia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja kupilam juz ocieplony dom i licze na to, ze jest to dobrze zrobione ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie na razie ten temat nie dotyczy, ale w przyszłości chętnie powrócę do twojego wpisu :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ocieplanie domu to bardzo ważny temat :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu

Reima kids