Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - 7 zasad

by - 11.11.18

Budując dom należy zdecydować między innymi w jaki sposób będą odbierane nieczystości. Przydomowa oczyszczalnia ściegów to niezwykle wygodna alternatywa dla zwykłego szamba. Jest tania w eksploatacji, ekologiczna i przede wszystkim bezpieczna. Warto więc, aby jej komponenty dobrać u specjalistów, którzy znają się na jej budowie i potrafią nam skutecznie i profesjonalnie doradzić. Taką firmą jest między innymi oczyszczalnie24.eu , która znana jest ze swojego fachowego podejścia do klienta. Ja osobiście posiadam taką oczyszczalnię, dlatego też, jeśli wahacie się nad jej zrobieniem, to chętnie wymienię Wam jej zalety i nie tylko.

 

Jeśli chodzi o główne zalety przydomowej oczyszczalni ścieków to przede wszystkim jest ona wygodna i tania. Owszem, zbudowanie szamba kosztuje mniej, jednak jego eksploatacja jest znacznie droższa niż utrzymanie indywidualnej oczyszczalni. Suma summarum inwestycja, mimo, że droższa to zwróci się po kilku latach. Dodatkowo nie wymaga absorbujących zabiegów konserwacyjnych. Jest ekologiczna, gdyż zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach są poddane naturalnym procesom biologicznym i rozkładają się do postaci prostych związków mineralnych nieszkodliwych dla środowiska. Warto więc co jakiś czas wzmacniać działanie bakterii poprzez wrzucanie odpowiedniej dawki w tabletce. Indywidualna oczyszczalnia ścieków nie stanowi zagrożenia dla ujęć wody i jeśli jest właściwie dobrana i odpowiednio eksploatowana to opuszczająca ją ciecz może być bez żadnych przeszkód rozsączana do gruntu, czy też odprowadzana do rzeki albo rowu melioracyjnego.

Teraz czas na kilka faktów dotyczących budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Najważniejsze z nich to brak obowiązku posiadania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód lub ziemi, o ile ich ilość nie będzie przekraczała 5m3 na dobę. Jeśli ilość ta przekracza 5m3, ale nie jest większa od 7,5m3 na dobę to do jej budowy wystarczy tylko zgłoszenie. Jeśli chodzi o rozpoczęcie prac związanych z budową oczyszczalni przydomowej to najlepiej jest zacząć je w terminach od wiosny do jesieni, gdyż wykopy wtedy robi się bezproblemowo. Warto także zgrać to z terminem zasiedlenia domu, gdyż oczyszczalnie z osadem czynnym nie powinny funkcjonować bez stałego dopływu ścieków.

Warto także posiadać projekt oczyszczalni, gdzie określimy sposób oczyszczania ścieków odpowiedni do warunków na naszej działce. Zawrzemy w nim także informację o odbiorniku oczyszczonych ścieków oraz dobierzemy odpowiednie elementy oczyszczalni. Kompleksową usługę świadczą właśnie firmy sprzedające tego typu oczyszczalnie.

Pamiętajmy także o osadniku wstępnym, który jest niezbędny. Powinien on być zakopany jak najbliżej domu i być dobrze odpowietrzany poprzez wewnętrzną instalację kanalizacyjną. Proces rozkładu będzie intensywniejszy jeśli ścieki będą docierały do niego jeszcze ciepłe. W nowo budowanych domach warto w ten sposób poprowadzić instalację kanalizacyjną, tak aby rura budynku wychodziła na tę stronę działki, gdzie będzie umiejscowiona oczyszczalnia.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu zdecydujecie się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, gdyż jest to zdecydowanie lepszy wybór niż posiadanie szamba.

Może Ci się spodobać

22 komentarze

 1. To bardzo ważne informacje, o których warto wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny artykuł, jakiś czas temu interesowałam się tym tematem. Mamy działkę, do której niestety nie mamy jeszcze podciągniętej kanalizacji miejskiej. Wszystkie te informacje bardzo przydatne. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja wlanie jestem przed budowa przydomowej oczyszczalni sciekow. Rozwazylismy z mezem wszystkie mozliwosci i przydomiwka wygrywa zdecydowanie. Koszty utrzymania sa znikome, a obsluga bezproblemowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mysle, ze to swietna opcja. Warto rozwazyc to przy budowie domu i rozplanowac juz na wstepie odpowiednie do tego miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 5. u nas przy domu jest taka oczyszczalnia już od kilku lat, gminy często dają dofinansowanie aby coś takiego sobie zbudować, podobnie jest z wymianą eternitowych dachów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od kilku lat mamy przydomową oczyszczalnie. Takie rady przydadzą się każdemu który ma w planach takową zrobić:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis, wiem komu mogę go przekazać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie poradnikowe wpisy, akurat sama nie mam zamiaru budować oczyszczalni, ale moja siostra właśnie buduje dom, więc z przyjemnością pokażę jej Twój wpis. Na pewno z niego skorzysta :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super sprawa, koszt jednorazowy niewiele większy niż szambo, a szybko się zwraca. Jeśli będę się budować to na pewno pomyślę o tym rozwiązaniu😉

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie na szczęście jest kanalizacja ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. ?Ciekawy wpis. Warto o tych rzeczach wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Budując dom, warto wciąć takie rozwiązanie pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oo o takim rozwiązaniu nie miałam zbytnio pojęcia;>

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo przydatne rady jak będę się kiedyś budować to wezmę to pod uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. :) myślę, że przydatne informacje. Super, że zajęłaś się tematem!

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeszcze nigdy dotąd nie słyszałam o takim rozwiązaniu, ale rozważymy to na pewno ! :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Temat będzie nas wkrótce dotyczył więc z pewnością skorzystamy z podpowiedzi bo to bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie wiem czy zdecydowałabym się na takie rozwiązania jeśli nie ma takiej potrzeby. Planujemy budowę domu więc prześlę link mężowi, żeby też poczytał.

  OdpowiedzUsuń
 19. bardzo cenne wiadomości :) ja mieszkam w bloku więc temat mnie nie dotyczy :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Super, że poruszasz takie tematy. Ja akurat w domu nie mieszkam, ale myślę, że dla innych ten post będzie przydatny :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mamy taką oczyszczalnie i bardzo polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Koleżanka własnie jest w trakcie budowy domu i ta wiedza z pewnością jej posłuży!

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu

Reima kids