Co to jest faktoring i na czym polega?

by - 16.11.18

Jak zapewne domyślacie się osoba prowadząca firmę, spotyka na swojej drodze dość często różne przeszkody. Czasem są one związane z papierologią zalewaną nas ze wszystkich stron poprzez różnego rodzaju instytucje, a z drugiej strony możemy mięć także problemy wewnątrz firmy. Dość częstym zjawiskiem, niestety, jest zjawisko nieterminowych płatności przez kontrahentów za świadczone im usługi i dostarczone towary. W tym wypadku przedsiębiorca narażony jest często na utratę płynności finansowej. Powstaje pytanie czy jest jakiś sposób by temu zaradzić? Tak, jest to między innymi faktoring.


Co to jest faktoring?

Faktoring jest to dość szybko rozwijająca się usługa finansowa skierowana właśnie do firm, które posiadają wyżej wspomnianych kontrahentów, którzy nie opłacają faktur w terminie. Polega na tym, iż faktor (firma udzielająca finansowania) nabywa wierzytelności, zajmuje się ich finansowaniem oraz zarządzaniem. Faktorant (przedsiębiorca) otrzymuje w zamian za to zapłatę w wysokości 80% do 100% (minus prowizja) wartości faktury natychmiast po jej wystawieniu. Pozostałą należność faktorant otrzymuje po zapłacie przez dłużnika (odbiorcy)  należności faktorowi.

W praktyce wygląda to tak, iż wyspecjalizowana instytucja finansowa, czyli na przykład bank lub firma faktoringowa odkupuje faktury od swojego klienta. Następnie przekazuje na jego konto gotówkę, która jest częścią odkupionych należności. Dodatkowo zajmuje się także odzyskiwaniem należności zaległych oraz prowadzeniem kont. Za świadczenie tych usług jest pobierane wynagrodzenie, najczęściej jest ono w postaci prowizji.

Usługa faktoringu przeznaczona jest głównie dla firm stosujących odroczone terminy płatności (tzw. kredyt kupiecki), a także przedsiębiorstw poszukujących źródeł finansowania swojej działalności na zewnątrz. Jest to także idealna opcja dla tych przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć się przed niewypłacalnymi kontrahentami.

Zalety faktoringu

Jeśli chodzi o zalety faktoringu to przynosi on zdecydowanie wiele korzyści, nie tylko dla przedsiębiorcy, ale również dla kontrahentów. Przede wszystkim warto wymienić tutaj poprawę bieżącej płynności finansowej firmy, a także możliwość korzystania ze stałego dopływu kapitału obrotowego. Mamy tu do czynienia z konkretnym terminarzem wpływów, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaplanować swoje wydatki, bez obawy, że kontrahenci spóźnią się z zapłatą. Przedsiębiorca korzysta dokładnie z takiej kwoty, jakiej w danym momencie potrzebuje. Elastyczne finansowanie dopasowujące się do zmian wielkości obrotu jest rozwiązaniem idealnym dla osób zajmujących się sprzedażą towarów. Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej jest zdecydowanie zmniejszone, gdyż ryzyko niewypłacalności dłużnika jest przeniesione w tym momencie na faktora.

Należy tutaj także wspomnieć o innych usługach oferowanych przez instytucje faktoringowe. Prowadzą one kompleksową obsługę w zakresie rozliczania należności, windykacji wierzytelności, ale także badaniu kondycji finansowej odbiorców. Faktoring umożliwia sprzedaż towarów i usług z dłuższym terminem płatności. To z kolei jest korzystne nie tylko dla faktoranta, ale także dla jego dłużników. Istotnym jest także fakt, iż mogą z niego korzystać nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale z powodzeniem odnajdą się tu także firmy z sektora MSP, nawet te nie posiadające zdolności kredytowej.

Czy słyszeliście już o faktoringu? Co myślicie o tego typu rozwiązaniu dla firm?


Może Ci się spodobać

20 komentarze

 1. Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala zachować płynność finansową nawet, gdy ktoś spóźnia się z opłaceniem faktury. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się zgadzam, mam takie samo podejście ;) Mam znajomych korzystających i każdy sobie chwali, że mega usprawnienie

   Usuń
 2. ciekawy temat, zdarza mi się otrzymywać należność po terminie jednak zazwyczaj opóźnienie jest na szczęście tylko kilkudniowe. bardziej zainteresuję się instytucjami, które oferują faktoring

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka dni opoznienia jeszcze rozumiem. I u nas w firmie sie to zdarza. Niestety byly tez takie sytuacje, ze kontrahenci zalegali i pol roku (albo i dluzej) z zaplata za fakture. My mamy czyste sumienie, usluge wykonalismy, a co z zaplata? Druga strona zadowolona, jednak nasz budzet stoi w miejscu. Takze jest to bardzo fajne rozwiazanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam i sama z niego korzystałam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze nie słyszałam o takim czymś jednak jak mnie osobiście raczej ten temat nie dotyczy. Opóźnienia mogą się zdarzyć ale zbyt długie zwlekanie jest nieodpowiednie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy temat, co prawda nie mam styczności z tego typu problemami, ale przekażę Twój wpis przyjaciółce. Ostatnio wspominała, że ma problemy z odzyskaniem pieniędzy za faktury.

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat bardzo ciekawy o którym nie raz już słyszałam :) Świetny post :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pomocne rozwiazanie by przedsiębiorca nie został z długami i bez towaru. Warto mieć wiedzę w tym temacie

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki twojemu blogu dowiaduje się coraz więcej nowych rzeczy 🙂 Faktoring to super rozwiązanie dla przedsiębiorców.

  OdpowiedzUsuń
 10. Faktoring to dla mnie co nowego, jednak temat zdecydowanie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pracowałam w firmie, która korzystała z takich usług. Bardzo wygodne jeżeli klienci maja w warunkach dlugie terminy platnosci, a firma chce zachowac plynnosc. Ja ogolnie jestem za takim rozwiazaniem zwlaszcza dla srednuch przedsiebiorcow.

  OdpowiedzUsuń
 12. To pojęcie słyszałam ale nie wgłębiałam się w temat. Fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam wcześniej o tym i fajnie, że o tym napisałaś. Warto wiedzieć o takich rzeczach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przyznam szczerze, że nie dotyczy to mnie, ale post jest naprawdę fajny i pouczający. Nie miałam wcześniej o tym bladego pojęcia :D

  OdpowiedzUsuń
 15. To całkiem fajne rozwiązanie. Mnie akurat nie dotyczy, ale z całą pewnością jest dużym ułatwieniem dla firm :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest to dla mnie całkiem nowe i dotąd nieznane zjawisko. Z chęcią jednak wpis przeczytałam. Na chwile obecną nie użyje tej wiedzy, ale w przyszłości, kto wie?!?

  OdpowiedzUsuń
 17. jeszcze o takim czymś nie słyszałam fajnie dowiedzieć się czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Obiło mi się o uszy :) Super post!

  OdpowiedzUsuń
 19. Coś słyszałam o tej formie radzenia sobie z problemem i myślę, że to niezłe rozwiazanie.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu

Reima kids