Ukryty Rękopis Lauren Belfer - recenzja

by - 4.12.18

Czytać książki uwielbiam od zawsze. Jako dziecko marzyłam o wielkiej biblioteczce wypchanej nimi po brzegi. Powoli ziszczam to marzenie i moja kolekcja powiększa się praktycznie z dnia na dzień. Mam tu różne książki i dziś chcę pokazać Wam jedną z nich. Trochę inną niż wszystkie, ale również wyjątkową. Ukryty Rękopis od Wydawnictwo Kobiece.


Mamy rok 1783, Prusy. Słynna wirtuozka klawesynu Sara Itzig Levy z pochodzenia Żydówka, otrzymuje w prezencie ślubnym od swojego wieloletniego nauczyciela Wilhelma Friedemanna Bacha niebezpieczne arcydzieło jego sławnego ojca. Ten niezwykły prezent w postaci antysemickiej kantaty wpłynie na losy pokoleń jej rodziny.

Rok 1945 i powojenne Niemcy. Żydowski dom w pobliżu obozu koncentracyjnego Buchenwald niedaleko Weimaru ukrywa w sobie ten tajemniczy manuskrypt. Znajduje go amerykański oficer Henry Sachs i na pamiątkę zabiera kompozycję ze sobą. Decyzja ta niesie za sobą konsekwencje, chociażby w postaci zabójstwa dziewczyny, która próbowała powstrzymać go przed kradzieżą rękopisu.

Stany Zjednoczone, rok 2010. Siostrzenica Henry'ego, Susanna Kessler, po śmierci wuja znajduje w jego domu tajemniczą kopertę. To  ten sam stary rękopis muzyczny. Zaintrygowana kobieta postanawia poznać historię dzieła i ustalić, jak znalazło się w jej rodzinnym domu. To co odkryje sprawi, że jej życie całkowicie się odmieni...


Ukryty rękopis to powieść z muzyką w tle, wzbogaca ona każdą stronę tej książki. Na pierwszym planie mamy tu tytułowy rękopis, który tępi wyznawców religii judaistycznej. Mamy również bohaterów, co ciekawe niektórzy z nich są postaciami historycznymi i żyli na prawdę. Realia historyczne w książce zostały oddane bardzo wiernie, z niezłą precyzją. Czyta się ją bardzo dobrze. Muzyka nie jest tu jedynym głównym bohaterem, mamy także kwestię Żydów, która zapadła mi w pamięć. Mamy tu dokładnie opisane ich losy podczas rządów Hitlera. Nie każdemu może się to spodobać, gdyż Żydzi są często pomijani w kartach historii, a to przecież ich wojna dotknęła najmocniej.

Ukryty rękopis Lauren Belfer to interesująca pozycja na długie, zimowe wieczory. To książka, która potrafi wzruszyć. Daje nam pretekst do tego, by zainteresować się przeszłością. Tą, która jest nieodłączną częścią naszej historii.. 

Może Ci się spodobać

17 komentarze

 1. Tematyka bardzo ciekawa. Z pewnością warto przeczytać tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę że skuszę się na tą książkę. Mam jeszcze kilka do przeczytania, ale jedna wiecej nie zrobi różnicy 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam jeszcze okazji czytać dzieła, w którym było dzieło muzyczne w tle. Zaintrygowałaś mnie! Jest to coś nowego. Prawdziwe postacie też zachęcają do sięgnięcia po to dzieło.

  OdpowiedzUsuń
 4. ta książka na pewno by mnie wciągnęła, uwielbiam wydarzenia i osoby osadzone w historii

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba to nie jest pozycja dla mnie. Nigdy nie czytałam książek w muzycznym tle, to jedynie mnie intryguje:)

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawa pozycja, ale chyba jej nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie ma sporo innych do nadrobienia ale brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że ta książka spodobałaby się mojej przyjaciółce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tematyka inna niż ta, którą lubię, ale od czasu do czasu chętnie sięgam po inny rodzaj książek :) Tę wpisuję na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematyka dość ciekawa, jednak jeśli po nią sięgnę to nie prędzej jak po nowym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Podoba mi się w tej książce prawdziwa tematyka odnosząca się do realiów. Inaczej bym się nie skusiła.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba się skuszę na tę książkę !

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja się teraz wzięłam za czytanie siedem cudów i biorąc pod uwagę na małą ilość czasu raczej mnie ta lektura pochłonie na cały miesiąc :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka bardzo mnie zaciekawiła, uwielbiam książki, które odwołują się do przeszłości

  OdpowiedzUsuń
 16. Na pewno przeczytam. Powieśc zapiwiada się intersująco.

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka która z ciekawością przeczytam 😍

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Celem ich zbierania jest zapobieganie Spamu

Reima kids